O nás

Osvetový projekt na podporu mamografického skríningu vznikol na základe spolupráce:

Projekt vznikol s podporou spoločnosti:

Na prvý pohľad je mamograf len chladný a pre laika príliš zložitý prístroj, no nech pôsobí akokoľvek, jeho poslaním je zachraňovať životy. Nie, nie je to ani trochu prehnané či patetické. Len mamograf vie v prsníkoch včas odhaliť akékoľvek neštandardné zmeny a následná liečba nemusí byť ani devastačná a už vôbec nie chemoterapeutická. Práve preto je také dôležité, aby sme nepodceňovali prevenciu – ženy do 40 rokov chodievajú na preventívne sonografické vyšetrenie prsníkov a pre ženy nad 40 rokov je vzhľadom na meniacu sa kvalitu tkaniva v prsníkoch vhodné mamografické vyšetrenie.

Absolvovať by sme ho mali každé dva roky. Je to ideálny a optimálny interval na to, aby sa odhalili akékoľvek zmeny a aby žena na mamografii nebola zbytočne či príliš často vystavená žiareniu. Jeho intenzita je minimálna a dá sa porovnať s dávkou, ktorej sme vystavení počas letu z Viedne do New Yorku. My ženy máme naozaj šťastie, že prsníky sa dajú „presvietiť“ a veľmi rýchlo skontrolovať. Pri mnohých vnútorných orgánoch, ktoré dokáže napadnúť onkologické ochorenie, sa diagnóza stanovuje oveľa ťažšie a oveľa neskôr.

Občianske združenie Amazonky už od svojho vzniku v roku 2013 apeluje na všetky ženy, aby nepodceňovali preventívne vyšetrenia a aby samy sledovali a dodržiavali dvojročný interval pravidelných kontrol. Na Slovensku (zatiaľ) neexistuje štátom riadený skríning a len jedna zdravotná poisťovňa pripomína svojim klientkam termín preventívnej prehliadky aj s odporúčaním na najbližšie kvalitné mamografické pracovisko. Je teda iba a len na nás, aby sme sa starali o vlastné zdravie skôr, ako sa objaví akýkoľvek problém.

Mnohé ženy, bohužiaľ, viac veria fámam a mýtom o mamografe alebo susede, ktorá povedala, že také vyšetrenie bolí či kamarátke, čo tvrdila, že mamograf spôsobuje rakovinu.

Mamograf životy zachraňuje!

Vďaka včasnej diagnostike zvládlo onkologické ochorenie aj veľa členiek Občianskeho združenia Amazonky. Ak by rovnako ani ostatné ženy nezanedbávali prevenciu, nemysleli len na zdravie a šťastie svojich detí, rodičov, blízkych a priateľov, ale boli si vedomé toho, že ich môžu robiť šťastnými len v prípade, že budú živé a zdravé a chodievali by na preventívne prehliadky, podarilo by sa nám zachrániť až 300 slovenských žien ročne. Toľko ich každý rok zomrie úplne zbytočne, pretože sa báli mamografu.

Eva Bacigalová
predsedníčka OZ Amazonky