Štádiá rakoviny prsníka

1. ŠTÁDIUM: Nádor sa nachádza v prsníku, nepreniká do okolitého tkaniva a nevytvára metastázy. Rakovinové bunky sa nerozširujú do blízkeho zdravého tkaniva ani do lymfatických uzlín.

2. ŠTÁDIUM: Nádor začína rásť, ale ešte stále je pomerne malý (menej ako 2 cm) a rakovinové bunky začínajú prenikať do okolitého zdravého tkaniva, no nevytvárajú metastázy. Väčšinou ešte nie sú postihnuté žiadne lymfatické uzliny a ak aj áno, väčšinou v uzlinách v podpazuší, ktoré sú najbližšie k postihnutému prsníku.

3. ŠTÁDIUM: Nádor má veľkosť 2 až 5 cm. Začína sa šíriť do lymfatických uzlín v podpazuší na strane rakoviny prsníka. Tieto uzliny sú pri vyšetrení pohmatom pohyblivé.

4. ŠTÁDIUM: Nádor má veľkosť viac ako 5 cm. Rakovinové bunky sa môžu šíriť do hrudnej steny, kože alebo vnútorných prsných lymfatických uzlín. Lymfatické uzliny v podpazuší môžu byť pri pohmate nepohyblivé.

5. ŠTÁDIUM: Nádor sa rozšíril aj do lymfatických uzlín (v podpazuší, nad kľúčnou kosťou, do vnútorných prsných uzlín) alebo do iných orgánov a vytvára metastázy. Niektoré pacientky bývajú diagnostikované už v tomto štádiu (5 – 10 %).