Samovyšetrenie

Samovyšetrenie je vyšetrenie prsníkov, ktoré si dokážete spraviť samy. Je nevyhnutné ho vykonávať u žien starších ako 20 rokov raz za mesiac. Pri samovyšetrení využívame zrak a hmat, preto je najvhodnejšie vykonávať ho v stoji pred zrkadlom, niekoľko dní po skončení menštruácie, keď sú prsia voľnejšie a menej citlivé a zmeny sa dajú ľahšie zistiť.

Taktiež je dobré, keď si robíte samovyšetrenie v čase medzi dvoma mamografickými alebo sonografickými vyšetreniami.

Prsníky sa kontrolujú bruškami troch prstov, krúživými pohybmi v smere z horného vonkajšieho okraja smerom k bradavke. Hmatom treba tiež skontrolovať oblasť kľúčnej kosti a podpazušie.

Význam samovyšetrenia

Spočíva v registrovaní akýchkoľvek zmien na prsníkoch:

  • či je farba kože, bradaviek a dvorcov oboch prsníkov rovnaká
  • či koža nie je v niektorej časti vráskavá, vydutá alebo vtiahnutá
  • či na bradavke alebo jej dvorci nie sú prítomné zmeny podobné ekzému a či sa niektorá bradavka nevťahuje do prsníka
  • sledovať treba aj lymfatické uzliny v oblasti pod pazuchou, najmä ich veľkosť a pohyblivosť

Je dôležité, aby bola žena oboznámená so vzhľadom, tvarom a štruktúrou svojich prsníkov. Na základe toho môže pri samovyšetrení lepšie spozorovať prípadný výskyt zmien, ktoré je treba ihneď konzultovať s lekárom. Výhodou mamografie, ktorá sa odporúča uskutočňovať pravidelne najmä pre ženy nad 40 rokov je, že dokáže odhaliť aj nádor, ktorý je príliš malý na to, aby sa dal nahmatať, preto zvyšuje šancu na vyliečenie.

Ak pri samovyšetrení zistíte v prsníku akékoľvek zmeny, vyhľadajte lekára ihneď a žiadajte okamžité vyšetrenie.

Nie každá hrčka na prsníku znamená rakovinu, ale každá musí byť vyšetrená. Včasné zistenie prítomnosti nádoru je však najlepšou šancou vyhrať nad rakovinou prsníka. Návšteva lekára môže zachrániť život.